Timetables

What's going on at Paddle Round the Pier 2017

Saturday, July 1st

Water Events

08:302.5k Palace to Paddle SwimPalace Pier – West Pier – Paddle Village

10:301.5k Swim Round the Pier – Shelter Hall – West Pier – Paddle Village

12:00 – The Gathering (SUP, Ski, OC & Kite 10k Downwinder) – Lancing Green to Paddle Village

13:30Ski & Prone 2k – Paddle Village Triangular Circuit

14:00Mens FATYAK Sit-on-top Kayak Race – Paddle Village Triangular Circuit

14:00Swim Safe – Next to access beach

14:30Big Air Competition & Swim Safe

15:00Womens FATYAK Sit-on-top Kayak Race – Paddle Village Triangular Circuit

15:00Swim Safe – Next to access beach

15:30Swim Safe – Next to access beach

16:00 – Kids FATYAK Sit-on-top Kayak Race – Demo Pool

16:30 – SUP Race Sprints (3 person team event) – Shelter Hall to Marker and in to BSC, out to West Pier in then out to marker then to Paddle Village

Ukulele Stage

11:00 – BAD Ukes

11:50 – Secret Moonshine

12:40 – LUSH

13.30 – Roundroom Ramblers

14:20 – Sgt Peppers Ukulele Band

15:10 – Ukulaviators

16:00 – Southampton Ukulele Jam

17:00 – Electric 5

17:45 – DB Ukes

Paddle Lecture Theatre

10:00 – Surfing the Severn bore with Donny Wright

10:45 – Surfers Against Sewage

11:30 – Learning to Sail and Further Opportunities with Kevin Headon

12:15 – Christian Surfers

13:00 – Ocean View Diving

14:30 – Beach Safety for Children with Andy Morgan (RNLI)

15:15 – Incredible Oceans

16:00 – Wellington Wailers

16:45 – Forgotten Wrecks

16:30 – Sea Sheperds

Ocean Flooring Kids Stage

11:00       MF Martial Arts Hove

11:30       Babyballet

12:00       Poppy’s Pirate Parties

12:30       Bstarz

13:00       Punch and Judy

13:30       Crazee Hazee balloon arts

14:00       Harpacademy

14:30       Harpacademy

15:00       Stagecoach

15:30       The Brighton Academy

16:00       Poppy’s Marmaid Parties

16:30       Beefit parties

17:00       MF Martial Arts Hove

Demo Pool

9:00  – Hove Lagoon Oppie Dinghy Races

10:00 – SUP Games

12:00 – Hove Lagoon SUP Sprints on Pool

13:00 – Fatyak Kayak Demo

14:00 – Kids Have-A-Go Paddleboard Sessions on Pool

15:00 – Fatyak Women’s & Mens Races

16:30 – Hove Lagoon SUP Sprints & SUP Games

BN1 Main Stage

10:45 – Shoreham All Stars

13:00 – Just Like Fruit

14:00 – Off Beat Odyssey

15:00 – Moss

16:00 – Alex Moura

17:00 – Kings Mews

18:00 – Josh McGovern

19:00 – One Eyed Jacks

Hartleys Bboy Arena presented by Streetfunk

11am  DOORS OPEN – Music by DJ Rudeben

12pm  Performances by Streetfunk groups

(Tuesday Beginner, Monday Intermediate, Base 2-0, Wednesday Beg, Tuesday Intermediate, Supreme, Wireless, Wed Pro, Alpha Unit, Executives, B3, Urban Damage,  Unique)

1.30pm  Streetdance workshop – JP Omari

2pm  Performance by OPD

2:30pm – Performances by Streetfunk groups

(Mon Minis, Fri Minis, Sat Minis, Saturday Beginner, Friday Beginner, Shoreham Beginner, Monday Beginner, Friday Intermediate, Saturday Intermediate, Shoreham Intermediate, Diversion)

4pm – Streetdance Workshop – Munda

16:30 – Performance by MDW & Novalux

4.45pm til end  – Dance jam party – all invited!

Sunday, July 2nd

Water Events

11:00 – Brighton Surf Life Saving Club Demo

12:00Paddle Something Unusual

14:00The Paddle

Ukulele Stage

11:00 – Penny and the Howletts

11:50 – Al Start and guests

12:30 – WOB

13:20 – Qukulele

14:10 – Pompey Pluckers

15:15 – Scandomando

16:10 – Cheer Up Mollys

Paddle Lecture Theatre

10:00 – Christian Surfers

10:45 – Surfers Against Sewage

11:30 – Sailing with Disabilities & Volunteering with Kevin Headon

12:15 – Tales from the Sea with Bob Page

13:00 – Ocean View Diving

14:15 – Beach Safety for Children with Andy Morgan (RNLI)

15:15 – Forgotten Wrecks

16:00 – Incredible Oceans

Ocean Flooring Kids Stage

11:00       MF Martial Arts Hove

11:30       Babyballet

12:00       The Brighton Academy

12:45      Potty the Pirate

13:30       Jittabugs

14:00       Punch and Judy

14:30       Stagecoach

15:00       Bstarz

15:45       Presentation/Raffle

Demo Pool

9:00 – Brand Demo

10:00 – SUP Games

12:00 – Ocean Sports Demo

14:00 – Fatyak Kayak Demo

14:00 – Kids Have-A-Go Paddleboard Sessions

15:00 – Hove Lagoon SUP Sprints

16:00 – Brand Demo

BN1 Main Stage

11:45 – Shoreham All Stars

13:00 – RIVV

14:00 – Francesca Fulmini

15:00 – Charlie & The Villas

16:00 – Dakka Skanks

17:00 – Carnival Collective

Hartleys Bboy Arena presented by Streetfunk

10:30am – Doors open and registration for under 10 crews.

All other crews please register 30 minutes before your competition begins.

11am – Under 12 – 2 vs 2 All styles battles

12pm – Guest performances – Killabeez & Stereoshok

12:30pm – Under 16 – 2 vs 2 All styles battles

1:30pm – Guest performances – Defiance, BN1 & Visual Poets

2pm – Over 16 – 2 vs 2 All styles battles

3pm – Let the B-Boy battle commence! 1 vs 1 adult bboy battles

6pm – End of event

Pin It on Pinterest

Share This

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates from our team.

You have Successfully Subscribed!